Statystyki pokazują, że z każdym rokiem spędzamy coraz więcej czasu w pozycji siedzącej w pracy i w domu. Lekarze odnotowują rosnącą liczbę pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa spowodowanymi przeciążeniami długotrwałą pracą w pozycji siedzącej. Wybierając odpowiednie krzesła biurowe oraz dbając o prawidłową pozycję na krześle biurowym możemy zminimalizować negatywne skutki długotrwałego siedzenia. Oto kilka wskazówek:
- Pamiętaj aby plecy - zwłaszcza w części lędźwiowej - dokładnie przylegały do oparcia, przesuń się maksymalnie do tyłu, nie obsuwaj się, nie siedź niechlujnie. Osuwanie się na krześle świadczy o potrzebie zmiany pozycji. Dlatego właśnie krzesła biurowe są wyposażane w mechanizmy synchroniczne umożliwiające umożliwiające częstą zmianę pozycji przy jednoczesnym przyleganiu oparcia do pleców na całej powierzchni i wspieraniu pleców. Wykorzystuj funkcję "swobodnego kołysania", którą posiadają wszystkie krzesła biurowe z mechanizmem synchronicznym. Niweluje to obciążenia statyczne mięśni i kręgosłupa.
- Oparcie krzesła biurowego powinno wspierać plecy przynajmniej do wysokości łopatek. Na wysokości lędźwi powinno być tak wyprofilowane, aby zapewniać wsparcie lędźwiowej części kręgosłupa. Jeśli krzesła biurowe posiadają regulacje wysokości oparcia można wówczas idealnie dopasować oparcie krzesła do wzrostu użytkownika.
- Ustaw wysokość siedziska w Twoim krześle biurowym tak aby stopy swobodnie spoczywały na podłodze a uda były zawsze ustawione równolegle do podłogi.
- Kolana powinny znajdować się 2 – 3 cm poniżej linii bioder.
- Stopy powinny swobodnie i pewnie spoczywać na podłodze lub podnóżku.
- Kąt pomiędzy tułowiem a udami powinien wynosić od 90° do 115°, podobnie kąt pomiędzy ramionami a przedramionami, łydkami a udami powinien być kątem prostym lub lekko rozwartym (od 90° do 115°). Pozycja lekko odchylona (kąt otwarty pomiędzy tułowiem a udami – ok. 95° – 115°) jest wskazana przy dłuższym siedzeniu. W porównaniu do pozycji w pełni wyprostowanej lub lekko pochylonej, pozycja lekko odchylona mniej obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
- Wsparcie ramion na podłokietnikach redukuje obciążenie kręgosłupa i ramion. Podłokietniki z regulacją wysokości umożliwiają utrzymanie kata od 90° do 115° pomiędzy ramionami a przedramieniem. Regulacja podłokietników pozwala na dopasowanie ich wysokości do wzrostu użytkownika. Podłokietniki z regulacją „przód-tył” pozwalają dopasować odległość podłokietników od biurka i zapewnić prawidłowe wsparcie przedramienia.
- Korzystaj z funkcji swojego krzesła. Zmieniaj ustawienia oparcia, zmieniaj pozycję tułowia tak często, jak to jest możliwe. Pochylaj się, odchylaj, bujaj. Oparcie blokuj w jednej pozycji tylko w przypadku wyraźnej potrzeby. Mięśnie grzbietu, kręgosłup potrzebują ruchu. Zmuszając je do aktywności (na zmianę napinając i rozluźniając) poprawiasz ich ukrwienie i zwiększasz wydolność i siłę. Dlatego tak ważne jest, aby do dłuższej pracy siedzącej wybierać krzesła biurowe z mechanizmem synchronicznym. Mechanizmy synchroniczne umożliwiają swobodne bujanie, częstą zmianę pozycji przy ciągłym wspieraniu kręgosłupa przez oparcie. Dzięki zsynchronizowanemu odchylaniu oparcia i siedziska w stosunku 2:1 umożliwiają aktywne siedzenie przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej pozycji (patrz pkt.4).
« poprzednia | następna » |
---|